Czas czytania: 7 min
„To nie jest czas na promocję i budowanie marki …”
W naszej ocenie jest wręcz przeciwnie. Oczywiście mamy do czynienia z sytuacją absolutnie wyjątkową, jednak teraz bardziej niż kiedykolwiek prywatny sektor medyczny może stracić lub zyskać.
Instytut McGraw-Hill Research przeprowadził analizę 600 firm obejmujących 16 różnych branż w czasie kryzysu z lat 1980-1985. Wyniki są jednoznaczne firmy B2B, które zwiększyły lub utrzymały wydatki na marketing w trakcie kryzysu miały większą sprzedaż w czasie kryzysu i 3 lata po nim – w stosunku do konkurencji, która oszczędzała.
Warto wziąć również pod uwagę prozaiczne argumenty. Skoro w trakcie kryzysu wszystkie firmy tną na reklamie – łatwiej jest zaistnieć w świadomości klienta. To doskonała okazja, aby pokazać siłę i stabilność biznesu. Spadają koszty produkcji i mediów reklamowych – to doskonały czas na inwestycje.
Jeżeli nie inwestujesz w promocję i cyfrową transformację spada siła zasięgu komunikacyjnego i tym samym tracisz rynek. Zyskuje konkurencja.
Prywatny sektor medyczny to trudny rynek z dużą konkurencją
Branża medyczna jest jedną z najbardziej wymagających pod katem marketingu i promocji. Proces cyfryzacji sprzedaży przebiega powoli. Obecna sytuacja drastycznie zmienia oczekiwanie stawiane przez klientów względem tego sektora.
Cyfrowa transformacja sklepu medycznego czy prywatnej przychodni musi być prowadzona rozważnie, należy również zwrócić uwagę na konserwatywny charakter branży. Wygrają ci, którzy przeprowadzą transformację cyfrową w swoich placówkach i wzmocnią swoją sprzedaż on-line.
Kiedy wydajemy na zdrowie – koszty nie mają znaczenia. Jednak kluczowe pod kątem decyzji jest odpowiedni produkt placement oraz partnerskie relacje ze środowiskiem lekarskim. Odpowiedni system lojalnościowy i rabatowy to podstawa. Ważną częścią działań powinno być dbanie o relacje z klientami i wsłuchiwanie się w potrzeby lekarzy.
Nawyki zakupowe ulegną trwałej zmianie
37 proc. badanych uważa, że zakupy internetowe są w obecnej sytuacji bezpieczniejsze niż w sklepach stacjonarnych. Tego zdania są przede wszystkim internauci w wieku 35-44 lata oraz osoby z mniejszych miast (52 proc.). Wśród osób, które zrobiły zapasy online – aż 70 proc. jest zdania, że ta forma zakupów jest bezpieczniejsza.
Społeczeństwo w szybkim tempie przestawia się na zakupy online
Szczególnie ważne jest to w przypadku osób starszych, gdzie zakupy medyczne robią za nich dzieci czy wnukowie. Część sektorów e-commerce znalazła się w tarapatach jak np. firmy powiązane z biznesem HoReCa. Natomiast powyżej 70 proc. wzrosły zakupy i wysyłki w takich branżach jak: apteki on-line, internetowe sklepy medyczne, zoologia, suplementy.
Pomagamy branży medycznej przejść cyfrową transformację
Załóżmy, że mamy do czynienia z internetowym sklepem z asortymentem ortopedycznym oferującym sprzęt rehabilitacyjny dla dorosłych i dzieci. Warto zacząć od planu marketingowego z niewielkim budżetem, pozyskiwać nowych klientów krok po kroku i budować świadomość marki w internecie.
Od lat prowadzimy skuteczne kampanie produktowe w internecie. Dobrze zaplanowana kampania Google Ads jest przeważającym źródłem generowanego w sklepie ruchu i zamknięcia koszyka sprzedażowego. Warto postawić na konkretne kampanie produktowe w oparciu o analitykę w czasie rzeczywistym.
To promocja produktu, zachęta do zakupu i generowanie ruchu przez użytkowników chętnie kupujących w sklepie bezpośrednio w następstwie kliknięcia reklamy. Tego typu kampanie generują największą (ok. 70% przychodów) liczbę odwiedzin oraz przychodów.
Źródła
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/koronawirus-wplywa-na-rynek-online-sklepy-notuja-wieksze-obroty/30g4gsx
Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci zarabiać podczas cyfrowej rewolucji.
Zapraszamy do kontaktu
+48 530 318 786
info@digitalneuma.com