Do góry
© 2022, by Digital Neuma
en pl

Zaczynasz przygodę z e-commerce. Zacznij od marketplace.

 

Wszyscy znamy takie platformy jak eBay, Allegro, alibaba, Amazon.

To pewnego rodzaju obecne domowy towarowe, albo galerie handlowe – jak kto woli. Operator marketplace nie jest często właścicielem oferowanych zasobów, jego zadaniem jest wsparcie odbiorców /  użytkowników w postaci zasobów reklamowych, transakcji, logistyki. eBay przykładem rynku internetowego, który sprzedaje wszystko każdemu. Istnieje wiele innych typów tego typu platform. Tego typu rozwiązania e-commerce oferują konsumentom prawdziwą wygodę. Nie dziwne więc, że w ciągu ostatnich kilku lat eksplodowała liczba tego typu platform.

Galeria Handlowa w 2020 to właśnie marketplace.
Użytkownicy uzyskują dostęp do zasobów dostawców w formie elektronicznej, kupują co chcą kiedy chcą. Marketplace nie musi posiadać fizycznie zasobów, które sprzedaje. Skupiając się na innych aspektach biznesu niż stock. Marekplace daje znacznie szerszy asortyment niż jakikolwiek inny sklep może zaoferować. Oczywiście wszystko ma swoje plusy i minusy. Ponieważ produkty oferowane są od wielu sprzedawców, informacje o nich często są porównywane pod każdym kątem. Prędkości dostaw poszczególnych sprzedawców nie jest jednolita.

Generalnie  marketplace możemy podzielić na; pionowe, horyzontalne i globalne.

PIONOWY
Pionowy marketplace  sprzedaje produkty z wielu źródeł, ale wszystkie są jednego rodzaju. Przykładem takiej platformy jest Etsy.  Etsy to idealny przykład, który wpisuje się w koncepcję rynku pionowego.  Jest to platforma e-commerce koncentrująca się na rękodziele i sztuce użytkowej. Jest to obecnie jeden z wiodących rynków dla rękodzieła i przedmiotów w stylu vintage.Jeżeli twoje produkty plasują się na konkretnym / specyficznym rynku , będziesz miał niewielką bazę klientów, którzy faktycznie są zainteresowani Twoją marką.  Tak więc najpierw warto zrobić symulację ROI przed wejście w tego typu usługę.

HORYZONTALNY
Rozwiązanie typu horyzontalnego sprzedaje produkty wielu rodzajów, ale wszystkie mają wspólną cechę. Przykładem takie rozwiązania jest aplikacja dote. Daje ona możliwość robienia zakupów w wielu sklepach jednocześnie np; Madewell, Forever 21, J.Crew, Lululemon, Brandy Melville, Topshop, Free People, Ann Taylor, Loft, Zara i tym podobne. Oferująca jednocześnie bardzo atrakcyjne zniżki i oferty.

GLOBALNY
Marketplace globalny to coś w z czym jak przeciętni użytkownicy mamy najczęściej do czynienia.
Taki rynek e-commerce sprzedaje wszystko. Doskonały przykładem jest ikoniczny Amazon. Każdego miesiąca ponad 197 milionów ludzi na całym świecie korzysta ze swoich urządzeń i odwiedza Amazon. W 2018 r. Udział Amazon w amerykańskim rynku e-commerce osiągnął 49%.
Amazon sprzedaje ponad 12 milionów produktów.
Fulfilment by Amazon zapewnia sprzedawcom wzrost sprzedaży o 30-50%.
80% sprzedawców sprzedaje także na innych platformach poza Amazon.

Na temat tej platformy powstało wiele ciekawych opracowań. Zachęcamy do zgłębienie ich fenomenu.
Z drugiej strony Amazon jest już raczej sam w sobie rynkiem hybrydowym. Oferującym produkty własne i innych firm. Jednocześnie stanowi platformę dla kupujących i sprzedających.

Obecnie rynek detaliczny przechodzi dogłębną transformację.
Omnichannel dzisiaj to nie wizja – to rzeczywistości, która nastąpiła szybciej niż mogliśmy przewidzieć. Ostatecznie marketplace będą musiały udowodnić swoją siłę, oferując konsumentom ponadprzeciętny UX, oraz wyjątkową sprawność logistyczną. Tradycyjne galerie handlowe ostatecznie znikną z rynku lub zostaną zamienione na show-roomy i service center.

Przyszłość leży w rozwiązaniach typu marketplace.
Potrzebujesz wsparcia we wdrożeniu sprzedaży na platformach marketplace?
Zapraszamy do kontaktu.
+48 530 318 786
info@digitalneuma.com

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *